Harmonogram příprav na svatbu

Je to tady, přišla chvíle, kdy i vy začínáte plánovat svatbu. Ta první, nejdůležitější věc, už proběhla - žádost o ruku. Ale co dál?! Jistě se ve vás mísí hromada různých pocitů a nápadů, které nechcete podcenit. Jistě se shodneme, že nikdo z nás v tento moment neplánuje, že pak bude mít nějakou další svatbu, kde už případné chybky vychytá. Proto se taky podívejme, kdy a co je třeba zařídit a nebo to alespoň zvážit. 

Připravili jsme pro vás jednoduchý harmonogram, díky kterému určitě nezapomenete na nic důležitého. 
Na úvod vás jen chceme připravit na to, že svatba snů neznamená svatba za hromadu peněz nebo, že když se rozhodnete odletět někam za hranice a vzít se jen ve dvou je špatně. Je to jen váš den a ze všeho nejdůležitější je, abyste si to užili hlavně vy sami.

Přejete si tradiční svatbu plnou hostů, na krásném svatebním místě, s kvalitním jídlem, profesionálním fotografem a kouzelnou květinovou výzdobou? V tom případě je vhodné říct, že je důležité s plánováním začít opravdu brzo. Doporučujeme alespoň 12 měsíců před svatbou, ale není výjimkou, že se dnes začíná s plánováním již dříve.

12 měsíců před svatbou

termín svatby

Ihned po zasnoubení zvažte termín svatby, který se vám nejvíce zamlouvá.
Pokud vám záleží na konkrétním místě nebo některých dodavatelích, doporučujeme si přichystat u termínů nějaké alternativy.
Připravte se na to, že během plánování bude právě termín, který bude zajímat každého.

INSPIRACE

Určitě v tomto čase doporučujeme prohlédnout různé inspirace na pinterestu, instagramu a jiných místech. Poohlédněte se po nejbližších svatebních veletrzích, kde můžete potkat na jednom místě spoustu potenciálních dodavatelů. Pokud chcete mít méně starostí, požádejte o rady novomanžele ze svého okolí nebo si začněte vybírat svatební agenturu, která Vám s přípravami pomůže.

Sny

Máte už dlouho vysněno nějaké konkrétní místo svatby? Chcete konkrétního fotografa/ku či kameramana? Pokud se jedná o nějaké vyhlášené místo či vyhlášenou osobu, doporučujeme zarezervovat rovnou vámi zvolený termín a mít tak jisté ty dodavatele, kteří jsou pro vás nejdůležitější. Díky tomu se vám nestane, že budete muset řešit náhradu, která už nebude to, co jste chtěli.

 

11 měsíců před svatbou

Počet hostů

Jedenáct měsíců před svatbou byste už měli mít jasnou představu o tom, jak velkou svatbu si představujete. Místo už byste měli mít vybrané a díky tomu byste měli i vědět, kolik hostů můžete pozvat. Bude to 50 hostů, 30 nebo 150? Záleží jen a jen na vás. Musíte ale počítat s tím, že zrovna počet hostů dokáže rapidně pohnout s celkovým rozpočtem na svatbu.

Určitě zvažte i varianty, které jsou v česku obvyklé:

  • Část hostů je zvaná pouze na obřad a část hostů má pozvánku i ke svatebnímu stolu a na svatební party. 
  • Všichni hosté jsou zváni na obřad a svatební party, ke slavnostnímu obědu či večeři je zvána opět pouze vybraná část hostů.
  • Všichni jsou zvaní na celou svatbu od začátku až do konce.
  • Máte svatební obřad, kam jsou zváni všichni. Následně probíhá svatební hostina pouze pro nejbližší rodinu. Kamarádi a kolegové jsou zváni na svatební party, která probíhá v jiný než svatební den.

 

Jak vidíte, alternativ je opravdu hromada a fantazii se meze nekladou. Doporučujeme ale zvážit, zda se to opravdu vyplatí a případné rozdělení dne (v tomto případě mluvíme konkrétně o variantě, kdy zvete část lidí na obřad a poté až na party). Obzvlášť pokud vyberete místo svatby odlehlé od civilizace. Hosté mezi obřadem a party získají čas mnohdy i 8 hodin a ty musí někde strávit. Určitě je nechcete nechat čekat v autě. :-)

Rozpočet

Proberte spolu, kolik budete chtít do svatby investovat. Zohledněte vlastní požadavky na výzdobu místa, květiny, oblečení, tiskoviny, prstýnky, termín vaší svatby a další. Jedná se o položky, které se mohou vyšplhat hodně vysoko. Podstatnou částí rozpočtu pak bývají právě hosté, jak zmiňujeme výše. Počítejte s tím, že občerstvení a pití hostů může vyjít na 1 500 Kč až 3 000 Kč za osobu dle Vámi zvoleného menu, typu alkoholu a dalších drinků. Například v parním letním dni je běžné, že host zvládne vypít i trojnásobek nealka a piva než jiný den, kdy je třeba pod mrakem a nebo není takové teplo. 

Jak a kde ušetřit? Určitě doporučujeme zvážit využití agentury a nebo zkušené koordinátorky svateb. Ti mají za sebou většinou už desítky svateb a také mnoho kontaktů. Pomohou tak s výběrem kvalitních dodavatelů a poradí u čeho je možné ušetřit a kde to naopak není vhodné.

V každém případě doporučujeme připravit rezervu alespoň 25 % na nečekané výdaje a nebo detaily a položky, které se vám zalíbí v průběhu plánování. 

10 měsíců před svatbou

Matrika či církev

Dostavte se na matriku a oznamte datum svatby a místo svatby. Důležité je si zamluvit ve vámi zvolený termín oddávajícího. Často totiž mají omezené množství obřadů v daném dni, proto neotálejte. Pokud plánujete církevní obřad, doporučujeme navštívit faráře. Některé církve trvají na předsvatebních přípravách, "školeních", které mohou trvat i několik měsíců. V obou případech je vhodné se připravit na případný finanční příspěvek. 

Styl svatby

Domluvte se společně na stylu svatby - rustikální, elegantní, DIY, tematická... tradiční nebo netradiční? Určitě se zamyslete nad stylem vybraného místa obřadu i hostinu. Pokud totiž vyberete na obřad les, určitě nebudete chtít zvolit například princeznovské šaty a tradiční zámecký nábytek. Zároveň se domluvte na barvách, které budou ve váš den dominantní. Pokud totiž budete mít tak brzo toto stanoveno, můžete se poohlédnout po bazarech, zahraničních webech a výprodejích. Díky tomu můžete nakoupit spoustu drobností (teď myslíme opravdu drobnosti - ubrousky, kamínky, mušličky, šifony,...) za lepší cenu a tím ušetřit spoustu peněz.